Де провести відпустку: Кирилівка або Залізний Порт?

Де провести відпустку: Кирилівка або Залізний Порт?

Трохи історії заснування Кирилівки

Це селище, яке так люблять численні українські туристи, розташоване на узбережжі Азовського моря. Заснувала його у 1805 році секта духоборів, яку згодом вислали на Кавказ у 1845 році. Кирилівка отримала свою назву на честь сина засновника – Кирила. 

На вільних землях поселили селян Таврійської губернії. І тільки з 1920 років були перші згадки про це поселення як про грязелікарню. Протягом 20 років з 1940 по 1960 роки селище активно забудовувалося базами відпочинку, і сьогодні туристи можуть відпочивати в курортній зоні, яка простяглася на декілька десятків кілометрів. У літній сезон (з червня по серпень і початок оксамитового сезону) фіксується до 50 000 гостей з різних куточків нашої країни.

Кліматичні особливості і склад води

Кирилівка розташована у комфортному кліматичному регіоні з незначною кількістю опадів. Морський і степовій бриз формує ідеальні умови для пляжного відпочинку. Сонячних днів тут набагато більше, ніж в українському Криму. Що стосується ландшафту, то тут не вистачає різноманітності: пляжі, пісок, степ і море. Азовське море є одним з найменших у світі, його глибина не перевищує тринадцять з половиною метрів. Тому початок купального сезону тут раніше – кінець травня, початок червня. Головна особливість морської води цієї місцевості – насиченість іонами хлору і натрію, які входять до складу океанічних вод.

Пляжі

Вхід на пляжі – безкоштовний. Широка берегова лінія з піском із дрібного черепашнику дозволяє з комфортом розміститися сім’єю або компанією, активно провести час за грою у волейбол або запустити повітряного змія. Для тих, хто приїхав на відпочинок з дітьми, буде ідеальним пологий вхід в море з відсутністю небезпечних морських западин і різких перепадів глибини. Так зване «доросле море» знаходиться приблизно в 10 метрах від берегової лінії. Розваги на будь-який смак і бюджет, повна відсутність промислових портів і розвинена інфраструктура, що ще потрібно для незабутнього відпочинку?

Розвинена інфраструктура

Для відпочивальників створено розвинуту інфраструктуру. Тут працюють безліч магазинів, аптеки, кафе, бари, ресторани, мед. заклади. Завдяки цьому у розпал сезону пляжі курортної зони переповнені. І це один із мінусів відпочинку тут, адже далеко не кожному туристу припаде до душі весела метушня, але є можливість пошукати усамітнення на прилеглих косах, щоб на самоті насолодитися красою Азовського моря.

Федотова коса

Федотова коса завоювала репутацію місця молодіжних тусовок. До речі тут можна відвідати відомий дельфінарій, екстремально і з новими враженнями відпочити у місцевому луна-парку, стати гостем вистави у кінному театрі. Також на Федотовій косі процвітає яскраве нічне життя з величезною різноманітністю нічних клубів, дискотек, барів і прибережних кафешок. Після заходу сонця набережна Федотової коси залита вогнями і звідусіль лунає весела музика. У цьому місці розташовано декілька ринків (місць де можна придбати чачу, домашнє вино, свіжі морепродукти, випічку та ін.) і наметових містечок. Вдень можна відвідати Утлюкський лиман і отримати незабутні враження від віндсерфінгу і кайтсерфінгу. Для вас це просто незнайомі слова? Заняття з інструктором допоможуть полюбити ці види водного спорту, які настільки популярні в Америці і Європі.

Коса Пересип

Відпочинок у цій місцевості спокійний і ідеально придатний для людей, які не люблять туристичної метушні. Ідеальне місце для романтичних поїздок і відпочинку з сім’єю. Хоча тут є теж шанс знайти адреналін у луна-парку, який втім так і називається – «Адреналін шоу». Відвідування парку атракціонів буде цікавим як дорослим, так і дітям: дзвінкий голос діджея оголошує про розіграш призів на цікавих конкурсах, яскрава ілюмінація, весела музика і запах поп-корну – так, ви вже поруч. Тут працює майже 30 атракціонів, а також батути, тири, кафе, кегельбани тощо.

Якщо говорити про якість пляжів, то варто насамперед відзначити відсутність глиняних обривів, доступність і безкоштовний вхід. Якщо порівнювати рівень сервісу з Федотовою косою, то можна сказати, що тут зберігся дух пострадянського простору, але оренда житла у цьому місці обійдеться значно дешевше, особливо якщо орендувати номер далі по косі.

Де винаймати житло у Кирилівці

Житло у приватному секторі неможливо охарактеризувати чітко, так як пропозиції «приватників» відрізняються рівнем якості житла і звичайно ж форматом дозвілля. Нові мікрорайони і Степок переважно вибирають туристи, які шукають спокійного відпочинку і які приїхали з сім’єю. До пляжної зони необхідно добиратися мінімум 10 хвилин. Хоча тут теж можна знайти пропозиції з висококласними номерами, але ось зовнішній вигляд прилеглої території поки що викликає питання у тих, хто любить зелені зони відпочинку.

А ось «Старий Центр» безпосередньо орієнтований на поціновувачів активного відпочинку і «зелених дворів». Тут не тільки більше зелені, а й шуму, тому що стара Кирилівка є історичним центром селища. 

«Нова Кирилівка» – назва вже говорить сама за себе. Знаходиться навпроти автостанції. Незважаючи на наявність комфортабельних номерів і нових забудов, за словами туристів, тут є істотний мінус – для того, щоб пішки дістатися до пляжної зони, потрібно витратити 20 хвилин.

Царське село. Район розташований безпосередньо біля санаторію. Недалеко від нього є готелі нової забудови з упорядкованою територією і комфортабельними номерами. Отже, ціни на проживання тут вищі. До пляжної зони добиратися не більше 10 хвилин. Дорога пролягає через чистий і зелений парк санаторію.

«Кирилівка 2» або село Азовське. Тут найнижчі ціни на проживання, але без пішої доступності моря. Хоча готовність власників житла відвозити і забирати відпочивальників з пляжів компенсує цей мінус. Тому село Азовське також популярне серед українських туристів.

Класифікуємо і оцінюємо житло

Економ-клас. Вартість регулює безліч факторів: сезон, місткість, піша доступність пляжу, зручності на території і всередині і ін. Залежно від цих чинників власник може оцінювати вартість оренди до 100 грн за добу.

Покращена версія Економ, Стандарт, Напівлюкс. Через умовну різницю між номерами цього типу вони об’єднані в одну групу. Вигоди цих номерів можуть бути розташовані на поверсі, на вулиці або частково у номері. Вартість оренди на добу з людини може оцінюватися до 200 грн.

Люкс і Преміум за номер з кондиціонером, телевізором, холодильником і повним санвузлом стартує від 300 грн за добу з людини. Але тут також враховується наявність або відсутність кухні.

Житло у Кирилівці не варто оцінювати згідно зі світовими стандартами. Сумно, але це реалії українських курортів. Варто також розуміти, що оцінки готелів номерів Стандарт, Економ, Люкс та ін. також умовні. Тому що в одному готелі номер Люкс може поступатися за комфортом номеру Стандарт у іншому готелі.

Залізний Порт – трохи історії

Кожен, хто хоч раз відпочивав у Залізному Порту, навіть не здогадується, чому цей український курорт отримав таку назву. На жаль, в історичних документах не залишилося підтверджень версій, про які розповідають жителі села. У першій версії йдеться про те, що моряки бачили відблиски залізних дахів комор з моря і тому дали таку назву цій місцевості. 

Друга версія – існування залізного пірсу, який використовували для навантаження зерна і морепродуктів на невеликі кораблі. Але через деякий час море підійшло ближче до берега, і пірс виявився повністю під водою. 

Третя версія найромантичніша: український поет, стоячи на березі моря, сказав – «Залізло ж це село під самє море». Після цих слів український порт отримав назву «Залізний». Документально підтвердити жодну з версій не вдалося, тому гостинні жителі села пропонують туристам вибрати будь-яку версію, яка їм подобається.

Кліматичні особливості і склад води

Літній сезон у Залізному Порту тривалий завдяки континентальному клімату. Туристи починають приїжджати на початку травня, а закінчується сезон наприкінці жовтня. У червні вода прогрівається до 24 градусів. Морські повітряні маси, насичені йодом і бромом, дають можливість легше переносити літню спеку. Ну а завдяки незвичайним властивостям води Чорного моря, тут вже давно популярна таласотерапія (обгортання лікувальними грязями і дихальна гімнастика). 

Тут вода містить безліч мікроелементів (бром, кальцій, йод, сірководень та ін.) і володіє загоюючими і антибактеріальними властивостями, що допомагає боротися з проблемами шкіри. Також велика кількість кисню, помірний вміст солі і негативно заряджені іони створюють усі умови для оздоровчого ефекту. Завдяки відсутності промислових портів, цю курортну зону можна назвати екологічно чистою.

Пляжі і все, все, все …

Щороку все більше туристів вибирають Залізний Порт для відпочинку на узбережжі Чорного моря. Пляжі тут піщані з пологим входом – а це гарна новина для сімей, які запланували відпочинок з дітьми, хоча курорт переважно орієнтований на молодіжний відпочинок. Але, на жаль, похвалитися чистотою можуть не всі, не тільки через хвилерізи, які утримують водорості. Одна з реалій українських курортів – туристи не бачать урни, хоча вони є. Але пансіонати Залізного Порту докладають усіх зусиль, щоб пляжна зона радувала чистотою. Що стосується оренди пляжного обладнання, то на ціну впливають такі фактори, як сезон і якість. У середньому, орендувати парасольку і шезлонг на пів дня можна за 50 грн, що стосується дерев’яних бунгало, то за його оренду доведеться віддати 200 грн. Найгарніші і чисті пляжі знаходяться біля Чорноморського біосферного заповідника. Тут немає туристичної метушні, менше людей і приголомшливі види.

Житло і вартість оренди

Орендувати житло у Залізному Порту можна в пансіонаті, готелі і у приватному секторі. Що стосується вартості, то на неї, як і в Кирилівці, впливає декілька чинників: сезон, віддаленість від берегової лінії, комфортність і відповідно місткість.

Почнемо обговорювати вартість найбюджетніших варіантів приватних володінь, які розташовані в 10 – 20 хвилинах пішки від пляжу. Залежно від зазначених вище факторів, власники житла беруть 100-150 грн на добу з людини. За такої вартості можна зупинитися у номері з панцирними ліжками, загальною кухнею і душем на подвір’ї.

Пропозиції від 200 грн на добу передбачають дерев’яні меблі, холодильник і телевізор в номері. Розташовані такі номери переважно в 5 – 10 хвилинах від пляжу.

Ціни на оренду житла на першій береговій лінії стартують від 200 до 700 грн на добу за людину. У номері будуть пристойні меблі, кондиціонер, холодильник і телевізор. Також можна використовувати прилеглу територію: місця для паркування, альтанки і басейн (за його наявності).

Житло класу «Преміум» пропонують готелі, розташовані на першій береговій лінії. Тут у повному вашому розпорядженні будуть ліжко з комфортним ортопедичним матрацом, супутникове TV, холодильник, мінібар, туалет, душ і звичайно балкон з приголомшливим видом на Чорне море. Вартість такого задоволення стартує від 1500 грн на добу за людину.

Інфраструктура

Залізний Порт – відносно молодий курорт, який орієнтований на сезонний туризм, тому практично вся забудова нова і носить комерційний характер. Якщо ви шукаєте кафе, виносні точки торгівлі, нічні клуби, аптеки, промтовари і ін., вийдіть просто на набережну – тут ви зможете знайти все, що необхідно для відпочинку. Ну а задоволення від атракціонів можна отримати прямо на пляжі, де розташований луна-парк.

Цікаві місця і розваги

Залізний Порт сьогодні пропонує туристам розваги, які поки що програють Кирилівці у розмаїтті та масштабі. Але перед вами гостинно відчиняють двері два аквапарки: «Акваленд» і пляжний мініаквапарк з 8 атракціонів. Комплекс «Світ водних розваг» дозволяє здійснити занурення з аквалангом з платформи, катера або берегової лінії.

Нічні клуби Залізного Порту розраховані на активних туристів. На набережній розташовані клуби: «Тарантіно», «Цунамі», «Бриз», «Ямайка», «Стамбул», «Аттика», які пропонують розважитися на тематичних вечірках з цікавими програмами діджеїв.

Екскурсії

Незважаючи на те, що у Залізному Порту немає історичних пам’яток, вгамувати культурний голод є чим. Організатори екскурсійних турів пропонують туристам з’їздити за враженнями за такими напрямками:

Острів Джарилгач

Один з найбільших в Україні островів, який знаходиться у Херсонській області. Чим він примітний? – запитаєте ви. Незайманими пляжами з прекрасними морськими видами. Сюди здебільшого туристи приїжджають зайнятися дайвінгом, побути наодинці з природою на пішій прогулянці безлюдними пляжами або здійснити захоплюючий морський круїз.

Руїни Збур’ївської фортеці

Відвідати цей історичний пам’ятник варто для того, щоб своїми очима побачити фортецю, зведену у 1774 році, яку відвідував сам Суворов. Фортецю використовували як російські солдати, так і чорноморські козаки. Знаходиться вона в 50 кілометрах від Залізного Порту.

Асканія-Нова

Незважаючи на те, що біосферний заповідник знаходиться в 220 кілометрах від курорту, він користується популярністю серед українських туристів. Легко здогадатися чому – рідко хто відмовиться своїми очима побачити незайману цивілізацією площу у 33 000 гектарів, на якій понад 500 видів рослин (є також зникаючі види) і 3000 тварин. Тут можна зустріти верблюда, бізона, зебру, куріпку, павича, сайгака і навіть страуса ему.

Гейзер

Бути у Залізному Порту і не відвідати цілющий гейзер – це велика помилка, адже буквально в 15 кілометрах від курорту знаходиться унікальне термальне джерело. Щільність його води вища у 6 разів за щільність Чорного моря. Тому для зміцнення імунітету та профілактики хвороб опорно-рухового апарату, щитовидної залози, дихальної та серцево-судинної системи рекомендується відвідати гейзер хоча б декілька разів.

Відвідування більшості екскурсійних напрямків ставить туристів перед вибором: відпочинок на пляжі або культурна програма. А яким буде ваш вибір?

Так Кирилівка або Залізний Порт?

Неможливо відповісти на це запитання однозначно. Незважаючи на істотні відмінності між курортами, гості запевняють, що кожен з них має як позитивні, так і негативні риси. Тому можна з упевненістю стверджувати, що і Кирилівка, і Залізний Порт здатні задовольнити запити українських туристів на будь-який смак і бюджет.